הומאופטיה

OCD / מחשבות אובסיסביות

היא אמנם איננה שכיחה כל כך, אבל שומעים עליה לא מעט, בעיקר בשל הסימפטומים הנלווים לה. הכירו את ה-OCD, הפרעה טורדנית כפייתית, שיכולה להופיע בכל גיל, הן אצל נשים והן אצל גברים. הפרעה זו מלווה בחרדות עצומות לרוב, במתחים וגם בדיכאון ויכולה להשפיע על הסובלים ממנה לא מעט, גם בפעולות הפשוטות שאותן הם מבצעים ביום יום. בעבר ייחסו את ה-OCD לקטגוריית הפרעות החרדה השונות, אולם כיום היא מסווגת תחת הקטגוריה "הפרעות נוירוטיות תלויות דחק". המפתיע בתופעה זו הוא יכולתם של הסובלים ממנה לזהות את מצבם באופן מלא, להיות מודעים לו, ובכל זאת להמשיך בכל ההתנהגויות השונות הנלוות לה. גם ההבנה כי אין למחשבות הטורדניות כל בסיס אינה מונעת מהם להגיב למחשבה עצמה ולהוציא אותה לפועל על ידי התנהגות כלשהי או פעולה החוזרת על עצמה באובססיביות.  

מתי זה מופיע?

ה-OCD יכול להופיע כבר אצל ילדים בגיל צעיר. היא באה לידי ביטוי בגיל זה כדחפים החוזרים על עצמם ונמשכים בעקביות, ומובילים באופן ישיר לתחושת חרדה. החרדה מובילה בעצמה להתנהגויות החוזרות על עצמן, אותן מבצעים לפי כללים מסוימים או כחלק מטקס מיוחד. הפעולות אותן מבצעים כחלק מהביטוי לדחפים מעסיקות את הסובלים מכך לא מעט במהלך היום, ויכולות לגרום ללחצים עצומים וגם לנזק רב. גם לאחר שהסובלים מ-OCD מזהים את התנהגותם ומודעים לו, הם אינם יכולים להפסיק או לשלוט בו ומרגישים תחושת תסכול עצומה.

מאפייני התופעה

המאפיינים של OCD הם מחשבות מציקות וטורדניות שקשה להתעלם מהן. מחשבות אלו מביאות את הסובלים מהתופעה למעשים בעלי אופי חזרתי, לפעולות קומפולסיביות שנועדו לשכך את החרדה הנלווית למחשבה והמעוררת את החשש העצום. המחשבות הטורדניות יכולות להופיע בכל תחום של החיים, מנעילת נעליים, שטיפת ידיים, סגירה ונעילת דלתות, האם המשקפיים שלי במקום או האם אני יושב כמו שצריך... אצל דתיים – זה יכול להופיע גם סביב נושאים של קיום פעולה דתית כמו ברכה, תפילה, וכן על כל מצווה שיש בו חובה. לפעמים מדובר באמונות תפלות בהן מאמינים הסובלים מ-OCD, ובמקרים אחרים – במחשבות מסוג אחר. בדרך כלל, האנשים הסובלים מההפרעה יהיו מודעים באופן מלא לחוסר הרציונאליות של מחשבותיהם ושל מעשיהם. אולם גם ההבנה לא תצליח לפטור אותם מהמחשבות החוזרות, והם כל הזמן ימצאו בספק האם הפעולה באמת נעשתה או שלא, וצריך לחזור עליה, או כל סוג של אחר של ספק ושאלה שמערער את קיום הפעולה האחרונה, ואז הם נאלצים לחזור שוב ושוב על הפעולה בצורה אובססיבית.

המחשבות התמידיות המתעוררות על כל דבר, ובנוגע לכל דבר בחיים, מפריעות להם תמידית, ומקשות עליהם להתרכז ולחשוב על דברים אחרים. כי הם עסוקים כל הזמן במחשבות עצמם או בניסיון לשלוט או לדכא אותם. הם מפריעות לתפקודם היום יומי התקין, בין אם בבית ובין אם בלימודים, בעבודה ובכל מקום אחר.

תחושת הבושה הנובעת מהקיום של מחשבות טורדניות וגם הקושי להסביר את התנהגותם, הן לעצמם והן לסובבים אותם, מובילה רבים הסובלים מ-OCD להסתיר את בעייתם. רבים הסובלים מכך מתלוננים עהן ל קשיים נפשיים והן על קשיים פיזיים מסוגים שונים. חלקם אף מדווחים על קושי בקיום חיי חברה תקינים.

היקף התופעה

התופעה עצמה פוגעת בחצי אחוז מהילדים הצעירים והמתבגרים, כשהסימפטומים הראשונים שלה יתגלו לרוב כבר בגילאי 9 עד 13. שני שליש מהסובלים מ-OCD יגלו תסמינים לכך לפני גיל 25, וכל השאר יגלו זאת בגילאים מבוגרים יותר. ישנן יותר נשים הסובלות מהתופעה מאשר גברים במצב דומה, כאשר אצל כל אחת מהקבוצות הללו הדבר בא לידי ביטוי בצורה שונה: נשים נוטות לסבול יותר ממחשבות טורדניות, בעוד שגברים סובלים יותר מדחפים כפייתיים. אצל מרבית הגברים, במיוחד אם ההפרעה פורצת בגילאים הצעירים שלפני גיל ההתבגרות, ה-OCD יהיה מלווה לרוב בטיקים. אצל 90 אחוזים מכלל החולים, התופעה תהיה מלווה במעשים כפייתיים ובאובססיות.

טיפול

הטיפול ההומאופתי מביא לתוצאות מדהימות בטיפול ב OCD ! !
ויכול להביא לריפוי מלא של התופעה. הטיפול מחזק את כוחות החיים של האדם, ולאט לאט התסמינים הולכים ונחלשים.
השיפור הוא הדרגתי ומתקדם עם התקדמות הטיפול.

לקביעת תור ולפרטים נוספים

התקשר עוד היום: דוד 052-3780939

 

לייעוץ ראשוני